*/ ?>

Dřevostavba ve Vilémovicích
 

„Ve všech směrech unikátní“
 

Dřevostavba ve Vilémovicích je unikátní z mnoha pohledů. Dřevo přímo ze Švédska? Spojovací prostředky přímo ze Švédska? Střecha z Finska? Dům „bez základů? Pasivní dům? Fotovoltaika? Zemní výměník tepla? Krbová kamna? Druhotné využití dešťové vody? Vinný (pivní) sklípek? Ano, proč ne?!

Když za námi přijde klient, který má o dřevostavbách a pasivních domech velké povědomí, nepřekvapí nás to. Ale že kompletně zahodíme „běžný“ pohled na stavbu, to už nás umí překvapit. Díky tomu vznikl ve Vilémovicích výjimečný projekt. Jedná se o pasivní dům, který rozhodně nepřipomíná kostku – tak, jak si mnozí představují, že by měl pasivní dům vypadat. Dům je založen „po Švédsku“ – nemá standardní základy. Je založen tak, že neobsahuje byť sebemenší tepelný most. Veškerý konstrukční materiál přijel kamionem ze Švédska. Klient se na stavbě podílel výraznou svépomocí. Z toho všeho vyrostl dům, kterým se lze právem chlubit.

Myslíte, že to bylo za astronomickou sumu? Nebylo. Právě vynikající optimalizací, návrhem, konstrukčním řešení, řešením detailů, energetickým modelováním a zvolením vhodného TZB systému výstavba vyšla do 3,0 mil. Kč. Je nutné zmínit, že především díky vysoké invenci klienta.

Zastavěná plocha: 186,4 m2

Podlahová plocha: 149,61 m2 (včetně garáže)

Měrná potřeba tepla na vytápění: 18 kWh/m2.a

Měrná primární neobnovitelná energie: 84 kWh/m2.a

Dotační podpora z NZÚ: 435 000 Kč

Výsledek blowerdoor testu: 0,50 l/h-1